Normaalse söömise põhireegel, 2 lisareeglit ja 3 raamatut © Mihkel Zilmer

„Normaalne ühiskond on võimalik ainult siis, kui teaduspõhisust ja mõistuse-põhist mõtlemist kasutatakse koos”.

” Targemaks ning seeläbi võrdsemaks ja tasakaalustatumaks muudab inimesi nende süsteemne harimine“

Põhireegel (põhialus): söömisest ei tohi puududa pikema aja vältel ühegi toiduainete rühma esindaja (vt allpool). Ainevahetuslikult oleks ideaalne, kui nädala lõikes oleks toiduvalikus kõigi toiduainete rühmade esindajaid. Rühmasiseselt varieerides arvesta ka oma maitseeelistusi. Kui mõni konkreetne toiduaine pole sulle eriti mokka mööda, võid selle asemel süüa sama rühma teisi toiduaineid. Ainevahetuse parimaks talitluseks vajalikud põhitoiduainete rühmad:

1. Teraviljatooted: rukkileib, täisteraleivad, jämejahvatatud jahust pagaritooted, sepik, kaerahelbed ja nendest tehtud tooted, kodus küpsetatud leivad, kliilisandiga pagaritooted, kiudainetega rikastatud pastatooted, mitmeviljahelbepudrud, kamajahu, tangud, kruubid, tatar, hirss, riis. 2. Kaunviljad: aedoad ja põldoad, herned, läätsed. 3. Puu- ja köögiviljad: õun, pirn, ploom, kirss, virsik, banaan, kiivi, granaatõun, tsitrusviljad, pähklite segud, kartul, paprika, peet, kõrvits, porgand, tomat, lehtsalatid, kapsateisendid, porrulauk, sibul, kaalikas. 4. Kala: väiksemad räimed ja kilud, heeringas, väiksemad lõhed või forellid, haug, latikas, ahven, lest, rääbis, siig. 5. Linnuliha: kalkun, kanafilee jm linnuliha. 6. Piimasaadused: keefir, kohupiim ja sellest tehtud tooted, pett, juust, jogurt, kodujuust, joogipiim, või. 7. Muud loomsed toiduained: munad, punane liha, kvaliteetsed pasteedid ja veretooted. 8. Puu- ja köögiviljamahlad, marjad: naturaalsed täismahlad, mustikad, vaarikad, maasikad, sõstrad, karusmarjad, murakad, kibuvitsad, jõhvikad, pohlad, astelpajumarjad jt.

Selgituseks. Ainevahetuse parima talitluse tagab vaid mitmekesine toit, sest ühed toiduained katavad paremini vajadusi ühtede toitainete, teised teiste toitainete järele. Seetõttu võimaldab mitmekesine, kõiki toiduainete rühmi hõlmav normaalne söömine anda ainevahetusele igapäevaseks parimaks talitluseks piisaval hulgal, piisava kiirusega ja sobivas vahekorras kõiki toitaineid ja seda parima biokvaliteediga. Tagatakse pidevalt nende parim mõju ja rahuldatakse organismi vajadused. Muide, need rühmad esitasime juba aastal 2003 raamatu „Normaalne söömine” esmaväljaandes. Tore on tõdeda, et ka viimastel rahvusvahelistel teaduskonverentsidel on hakatud esile tooma toiduainete neid rühmi parima tervise tagamiseks ja hoidmiseks. Rõhutan veelkord: põhireegli järgimisega ehitatakse ja hoitakse korras ainevahetuslik biovundament. Loe lisaks raamatust “Normaalne söömine” lk 13…20 ja konkreetsete toiduainete infot ja pööra tähelepanu ka väljenditele “rikkalik allikas” või “väga hea allikas“. Loe ka allpool olevaid lisareegleid.

*******************************************

Normaalse (süsteemse ainevahetuse-põhise) söömise 3 komponenti/reeglit © Mihkel Zilmer

Tervise tagamiseks, haiguste riski vähendamiseks, raviainete paremaks toimeks ja kõrvaltoimete riski vähendamiseks

  1. Kaheksa toiduainete gruppi kui parim valik ainevahetuse jaoks (selle järgmine loob süsteemse tervisevundamendi tagades vajaliku toiduenergia, toitainete tasakaalustatuse, mitmekesisuse, kõik essentsiaalsed toitained ja seda parima biokvaliteediga (see on põhireegel vt ka raamatust Normaalne söömine)
  2. Tarbi sagedamini toiduaineid, milles on omastatavas ja ainevahetusele tegelikult toimivas hulgas  D3, B12, K2 , Q10, väga pikki oomega-3 PUFA, Se, Zn, Mg nende rakudefitsiidi tekke vältimiseks nüüdisajal (vt Normaalne söömine)
  3. Tarbi probiootikumidega rikastatud toiduaineid (tagab parima soolestiku mikroobse vahekorra, tõhusa seedetrakti töö sh osade vitamiinide teke/saamine, lisaenergia soolerakkudele)

******************************************

Kolmas raamat: “Normaalne abielu või nüüdisaegsed pandeemilised mutatsioonid” (rajacas’lik õpetlik vaatenurk/sõnum, vt ka rajacas.com) © Mihkel Zilmer

Saateks: Normaalne abielu on abielu parim vorm. Kui inimene on normaalne sööja ja normaalne jooja tekib korralik ainevahetuslik baas. Korralik ainevahetus on nii füsioloogilise kui ka kestva vaimse võimekuse hädavajalik alus seega vajalik ka normaalseks abieluks. Olekski asi klaar aga paraku on paljud nüüdisaja pandeemiliste mutatsioonide küüsis. Mu­tee­ruvate viirus­tega seotud pandee­miad teevad väga ärevaks kõiki, aga muud pandeemilised mutatsioonid ?   Rajacas’lik lähenemine on läbi aegade aidanud vajalikul ajal (ka sõnumilauludega, vt rajacas.com) olukordi õigesti mõista/kommunikeerida, et inimesed saaksid võimalikult normaalselt ela­da. Päike­sesüsteemi ja Protsess Rajacas (PR) vää­ra­matu arenguprotsess tekitas raamatud „Nor­maalne söömine“ ja „Normaalne joomine“ jõudes nüüd raamatuni „Normaal­ne abielu või nüüdisaegsed pandeemilised mutatsioonid“. Kahe esimese pikema­t aega kättesaa­davus ja läbimõtlemise võimalus oli kõi­gile soovijatele tagatud (need on kolmanda nn eel­dus­raa­matud) ja kolmas raamat võis ilmutuda,  triloogia sündis, mis kõlab ka ju hästi. 

Abielu väändumisprotsess on tekitanud mitmeid vormumisi. Väga oluline on tähelepanu juhtida vormunud salakavalatele Nüüdisaegsetele Pandee­milistele Muta­tsioo­­nidele. Nendes on enamik inimesi, see mõjustab tegelikult tugevasti nende inimluse sisu ja nad seda ise tihti ei adu. Raamat ei tee kellelegi etteheiteid, kuidas elada on iga inimese enda asi. Nagu ka mõne tahtmine rämpskraami või puudu­likku toi­dukraami süüa (versus Normaalne söömine) või kellegi vedelike liigjoomine (versus vedelike Normaalne joomine). Toonitame nende mutatsioonide varjatud salaka­valatele mõjudele sinu kujunevas/kuju­nenud maailmapildis, mõtlemises ja tegelikule eksis­tent­si­sisukusele reaalses igapäevaelus. Loe teksti mõistuse-põhiselt kaasa mõteldes, siis mõistad ning tun­netad Rajacas’liku sõnumi õigeaegsust ning unikaalset õpetlikkust.

Abielu mõiste põhilistest defineerimistest ja üldpildi mõistmiseks vajalik lühike baasinfo

Pealiskaudsel vaatlemisel on alati kõik lihtne. Formaalselt on abielu sünni ja surma kõrval indiviidi ajas kulgemise registreerimise üks oluline formaalsus, mille on ühiskonnad põhilises määratlenud. ÕIS selgitab abielu napi­sõnaliselt kui „mehe ja naise (harilikult ka ametlikult registreeritud) perekond­likku liitu ning kooselu”. Üldmäärang jääb alati pinnapealseks, ei ava asja tegelikku olemust, rääkimata selle normaalsusest ja nüüdis-erimitest.     Abielu on vähemalt neljapõseline omapärane süsteem. Omapärase süs­teemi pu­hul ei piisa mõiste lahtimonteerimiseks ühest definit­sioonist. Nii tulebki siin kasutada minimaalselt viit põhilist vastutus­tundlikku lähe­nemist, mis lühidalt oleksid järgmised: juriidiline: seadustega kinnitet püsisuhe perekonna loomiseks koos õiguste ja kohustustega; kanoonilise õiguse järgi: mehe ja naise vaheline kestev ühendus rajatuna ühise omavahelise sugulise tegevusega järeltulijate sigitamiseks; klassikalis-traditsiooniline: ühe mehe ja ühe naise leping­suhe ühisväärtuste põhjal ja ees­märkide nimel (hõlmab seksuaalelu, laste üles­kas­­vatamist, lugupidamist üksteise suhtes, ühis­majandamist); klassikalis-tradit­sioo­nilise nüü­dis­ajastunud variant: kooselu heade kavatsuste dokument, mis sisaldab vastu­tussätteid ja mille üldsuse eest varjatud lisades on määratletud varalised jm kohustused; E-abielu: vir­tu­aal­abielu, millel on 3 varianti: kahe targa vahel, kahe naiivse vahel või targa ja naiivse vahel. Loodust iseloomustab alati ka mõningate hajuvuste eksisteerimine. Ülaltoodudest  erinevad põhihajuvused on: a) polügaamia – grupiabielu või ka kolme ja ena­ma inimese vaheline püsisuhe; b) polügüünia (mitmenaisepidamine) – üks mees on abielus mitme naisega; c) polü­andria (mitmemehepidamine) – üks naine on abielus mitme mehega.

Abielu võimalike käivitumismehhanismide otsesed osapooled

Klassikaline käivitu­mismehhanism on levinuim: see on abielu­sõlmimise akti tagajärg  riigi­ametnike valvsa pilgu all või kiriklikult (laula­tusega), kinnitatuna tunnistajate kohal­olekul mõlema poole selge jah-sõnaga. Enamasti järgneb tradit­siooniline ja pulmaosaliste totaalse enamiku jaoks lõbus pulmapidu. Sellise käivitu­mismehhanismi puhul on abielu osa­lis­teks abikaasad. Naissoost abikaasat kutsu­takse naiseks ja meessoost abikaasat meheks. Paraku on pulm alguseks ka protsessile, mis võib, aga ei pruugi viia abielu lahutuseni. Miskipärast on  nii, et abiellu astuvad ja pulmi peavad kiisukesed ja suksukesed, sama abielu lahutavad aga „lehmad“ ja „oinad“, ja seda mitte koduloomade kui kaasavara mõttes. Loodust iseloomustab alati ka mõningate hajuvuste olemasolu. Üks levinud vabaduse piira­mise abieluhajuvus on nn vaba-abielu: ametliku sõlmi­miseta tekitatud kooselu, tekke­mehhaanika on eklektiline, vastates väga hästi mõiste vabaabielu kentsa­kusele: ena­masti juhuvalikuline, topeltpime ja platseeboefektiga. Osapooled kutsuvad teist tihti umb­isikuliselt: minu teinepool. Erinevalt klassikalisest va­riandist ei saa selle kulgemise protsess viia ametliku lahutuseni. Küll aga irdumiseni. Vabaabielu põhilised erimid on fiktiivabielu, prooviabielu, visiitabielu.

Abielu täpse algusaja kohta ei oska ka abieluarheoloogid midagi öelda, sest empiiriliselt pole seda võimalik üleminekuperioodil loomast inimeseni kaljukindlalt kindlaks teha. On teada,  et algul elati gruppidena ja promiskuiteet oli normiks (promis­kuiteet on seksuaalkäitumises komme pidada sagedasi sek­suaalsuhteid eri partneritega; eksiteerib ka nüüdisajal, aga  harvikvariandina ja hästi varjatuna). Järk-järgult kujunes monogaamia, mida hakati pidama kultuuriliselt kõrgeimaks abieluvormiks. Seda mõjutas ka tööjaotus: mees hankis toitu ning naine hoolitses mehe eest ja sünnitas lapsi, aga ka inimegoistlik soov muuta teise poole vahekorrad teistega seadusevastaseks ja karistatavaks. Abielu seadus­reegleid on aasta­sa­dade jooksul täpsustanud kõik usundid, igaüks oma tõekspidamiste valgusel ja alusel. Seega on abielu kui osaliste suhete regulatsioon erinevate uskude võrdluses näidates erinevusi kristlaste, juutide ning muslimite vahel, ehkki Aadam ja Eva on nende kõigi ühiseks monogaamse abielu kui paarisuhte algallikaks. Abielurikkumine on igas religioonis räige patt ja järgnev karistus sõltub usundist. Nüüdisajal on abielurikkumisest saanud varade ja laste ümber kestev kemplemine ja meedia­sündmus, seda siiski vaid juhul, kui see ületab nn kollase meedia künnise (loe: põhjenduseks on triviaalsed käibepõhjendused, et pakkuvat mingit erilist nn avalikku huvi).

Üldistav aegadepõhine vaade abielu ajaloolisele kujunemisele religiooni ja/või ideoloogia toimel

Kiviaeg. Ülilihtsas ühiskonnakorralduses oli mingi üsna segaselt korraldunud abielu­laadne institutsioon. Nagu nii öelda abielluti ja seda tehti palju kordi. Kas oli ka lahutus kui kindel protseduur? Ilmselt mitte. Kellel olid paremad kiviriistad, see oli ilmselt edukam ka abielulises mõttes. Rauaaeg. Jätkus umbes sama lugu nagu vara­semal aega­del, aga raud­semal kujul ja raudsemas vormis. Kellel olid paremad raudriistad, see oli edukam ka abi­elulises mõttes. Sellest ajast pärineb ilmselt ka lahutus-tähenduslik väljend abielu läks rooste. Uusaeg. Sagenevad konfliktid, kuna religiooni tähtsus hakkab tugevalt vähenema. Tekivad uued ilmalikud instantsid, mis tõstavad esile riigi ja ilma­liku ühiskonna tähtsust: ilmalik abielu, ilmalik lahutamine, koolisüsteem ja haldus­jaotus. Nõu­kaaeg. Sotsialistlik tegutse­mine ja mõtlemine surutakse religiooni asemele. Tea­duslik (?) kommunism (nautšnõi kommunizm) kui meessoost pseudo­tea­dus pandi sunni­viisiliselt viljastama kõiki naissoost nimetusi kandvaid tegelikke teadusi (fizika, mate­matika, biologia jt). Abielu hakatakse muutma vormilt mark­sistlikuks ja sisult sotsialistlikuks. Kuna enamik inimesi olid väga vaesed, siis eriti just nõukaajal hakati olukorra ilustamiseks, tegeliku viletsuse peitmiseks ja kas või mõneks hetkeks näilise rikkuse mulje tekitamiseks eriti intensiivselt kasutama kõlavaid mõisteid nagu hõbepul­ma aastapäev, kuldpulma aasta­päev. Eesti taasiseseisvumine. Aeglane vabane­mine sügavast sotsialistlikust taagast. Kirikliku laula­tuse populaarsuse ja rahvariiete kasutamise suur kasv. Para­ku hakkab abielu olemus tasapisi deformeeruma. Varasema surve alt vabanemisest tingitud anor­maalselt kasvav vajadus olla mis tahes moel nähtav, kas või lühikest aega pildil, tingib igasuguste abielulaadsete erimite ekspo­neerimise. Euroopa aeg. Previous sexit with final exit on muutumas tavapäraseks. Abi­elu mõiste viiakse ka poliitmaailma, isegi riikide­vahelistesse suhetesse (nii mõni­gi poliitik on kasutanud väljendit, et meie riik on selle riigiga abielus!). 

Nüüdisaegsed pandeemilised mutatsioonid

Tehis on muudetud nüüdisajal kultuseks,  üheks näiteks on tehissuhted (näo­raamat jms). Te­his­kultus nakatab inimeste biokõvaketta (ilmselt ilmuvadki varsti do­ku­mendid, mis likvidee­rivad ka aju mõiste), vangistab normaalse mentaalsuse, tehes inimesest mani­pulee­ritava mängukanni, ilma et mängukannid sellest aru saakski. Seetõttu ongi väga paljud langenud abielu nüüdisaegsete pandeemiliste mutatsioonide lõksu, mis tehisloomuse tõttu on ülilevi­vad. Kuna kõik ei adu, et neil on salakaval pandeemia(-ad) aidakem neid selle raamatuga. Rajacas’lik sügav analüütiline pilk ja värske vaatenurk toob välja ka nende mutatsioonide hämmastavalt sarnaseid jooni pärisabieluga, selles võid lugedes isiklike silmade ja isikliku mõistusega veenduda. Lahkame aga ainult neid mutatsioone, mille puhul on täidetud vähemalt üks järgmistest kriteeriumidest: a) mutatsiooni küüsis on vähemalt 80 protsenti inimestest; b) ühtede ini­meste olemine mutatsiooni küüsi segab ka normaalsete inimeste elu (neile antakse pidevalt katteta lubadusi); c) tekitab osadel arvamuse enesese superlusest.

Telefonivorm kui pandeemiline mutatsioon

Hõlmab juba peaaegu sada protsenti kodanikest. Nüüdisajale iseloomulikult on tal kiire partnerite vahetamistsükkel, täpset vanuspiirangut pole, abieluleping sõlmitakse üldiselt ilmalikult, kiiresti ja paberitele kirjutatakse alla vastavates kontorites, kui on näidata teatud majanduslik kindlus ning erinevalt bioloogilisest abielust saab lepingu sõlmida ka liisinguga ja viimasel ajal lausa üle interneti. Teadusplaanis on sellise action’i nimetus objektofiilia. Mõiste tekitas avalikku ruumi Rootsi päritolu Eija-Ritta Eklof, kes abiellus aastal 1979 Berliini müüriga hakates kandma nime Eija-Ritta Eklof Berliner-Mauer. Kui see võimsa nimega naiste­rahvas pole ise taibanud soovitame tal esitada hagi oma abielu purustajate (Berliini müüri lõhkujate) vastu. Aastal 2016 abiellus üks mees Las Vegases nutitelefoniga. Aaron Chervenaki väitel on telefon naissoost ja ta kinnitas selle külge ka sõrmuse. Nevada osariigi võimud ei loe sellist abielu küll ametlikuks, mis ei häiri Aaronit karvavõrdki. Karvad ei tundugi teda üldse kotti­vat, kuna tema nutivärk ehk abikaasa on ka igasuguste juusteta/karvadeta. Paari pandi nad kabelis toimunud tsere­moonial. Pole täpset infot, kas ja kuidas toimusid mesinädalad, kas sõlmiti ka lahuta­mise­puhune varade jagunemise notaridokument. Aaron selgitab oma abielu nii: emot­sio­naalsed põhjused, mida telefon pakub (lohutus, rahustamine, meele­lahu­tus, uinumine) on asjad, mida ta suhtest otsivat ja ses plaanis olevat suhe nutitelefoniga tema parim suhe. Antud mutatsioon on väga levinud (pandeemiline). Telefoni omajate arv ületab klassi­kalises abielus olevate inimeste arvu maailmas tohutuid kordi. Nii et selle mutatsiooni areng on pöörane. Ja mitme-pidamine pole siin üldsegi probleemiks. Iga­üks saab valida endale meeldiva iluduse ja ei mingit keerukat/kulukat flirtimist ega pikaajalist võrgu­tamist. Võrguta see värk siiski ei tööta ja ka oma erootilisi vajadusi on võimalik mingil määral kü­berruumis pakutavaga leevendada. Ei mingeid peretülisid ega biovägivalla ja bioahistamise võimalusigi. Lõpetada saab kas tehiskaasa puruks viskamisega, kaotamine ka toimib ja ei mingeid leina­värinaid. Tehisvägivald ja -ahistamine on võimalik küll (nt mitte­laadimine, näpuga torkimine), aga seda ei karista keegi. Ja veel: telefoni saab ju näppida kus tahes ja avalikult, nii enamik ju teebki, aga katsu sa oma bioloogilist naist/meest kogu aeg avalikult ja kus tahes mudi­da/näp­pida … Pärisnaise/pärismehe rolli telefon siiski täita ei suuda, tegelikult on ta rohkem armu­kese-laadne nähtus ja seejuures suhteliselt väikese pideva väljaminekuga võrrelda bioloo­gilise pärisarmukesega. Rõhutagem, et pidevalt ja tugevalt ilmutav „avalik objektofiilia“ on inimese enda asi. Võib kindel olla, et nende puhul on tegemist persoonidega, kes pole järjepidevad normaalsed sööjad ja normaalsed joojad. Selles mõttes on huvi­tavam hoopis varjatum objektofiilia. Seda on tegelikult palju ja kuna inimene ei taipagi, et tal on tegelikult varjatum objektofiilia, siis levinuimaid allpool käsitleme. Seda enam, et teatud hulk varjatud objektofiiliaga isikuid võivad olla enam-vähem normaalsed sööjad, vähem küll aga normaalsed joojad.

Autovorm kui pandeemiline mutatsioon

Mutatsioon hõlmab üle 80 protsendi inimestest. Tsükli kestvus on oluliselt pikem kui tele­fonivormi puhul ja sõltub abielulise rahalistest vahenditest, kuigi erinevalt bio­loogilisest abi­elust saab lepingu sõlmida ka liisinguga. Keskmiselt on tsükkel 4…10 aastat. Väga kaasatruu puhul on võimalik ka 20 aastane tsükkel, kuid siis võib kaasa olla juba rooste­karvaline. Mutatsiooni küüsi viiv leping sõlmitakse ilmalikult ja paberitele kirjutatakse alla vasta­vates kontorites, kui on ette näidata kinnitatud piisav majanduslik või-mekus. Väga järsk enneaegne purunemine on seotud tihti tõsiste kehavigastustega. Purjusolek peatab mutatsiooni, kas rahatrahvi või ajutise abielu lahustusega võõraste jõudude poolt. See on hästi varjatud objektofiilia üks levinuim variant. Varjatud olemusele viitavad  fraasid: „Sa muud ei tee, kui tegeled ainult oma autoga. Miks sa meie autoga koman­deeringule sõidad?” ja teised seda laadi fraasid. Need on te­gelikult aga kaudsed vihjed, kuna kooselus olijatel on tekkinud kaudsed aistingud konkurendi suhtes. Selgesti paljastub aga sügav kiivus järgmises üsna levinud lausungis: „Olen olnud oma mehega/naisega abielus üsna kaua, autot on seni kasutanud mees/naine ning maksnud ka liisingu kuumaksed. Nüüd on teed juba mitme kuu eest lahku läinud, päevakorras on ametlik lõpetamine, aga autot ma talle küll ei jäta.” Teisisõnu: mehest/naisest lahkuminek on küll mureks, aga peamure  on hoopis see, et auto­ga jääks sügavad varjatud suhted alles. Näeme, et biosuhted jäävad siingi tehissuhtele (mutatsioonile) kaotajaks. See on ju nüüdisaeg ja tehis on muudetud kultuseks! Ja veel: sellest ei räägita, aga oleks vaja, et pilt oleks täiesti klaar. Selgitagem! Kui mees/naine astub uuesti bioabiellu, siis õige pea tekitab kaasa tulnud auto, kuigi varja­tult, objektofiilia-probleeme. Seetõttu müü­vadki uuesti abiellunud vanema auto maha (autovorm kuulub ses mõttes ka ostetava/müüdava ar­mastuse kategooriasse), et kõrvaldada suhe vanaga ja alustada, näilises üksmeeles, uut kooselu, koos tärganud uue armastusega uuema/uue auto vastu. Ja objektofiilia tsükkel kui protsess algab tasapisi uuesti …

Telekavorm kui pandeemiline mutatsioon

Mutatsioon hõlmab peaaegu 100 protsenti kodanikest. Tsükli kestvus on suhteliselt pikk, aga see sõltub koosellu astuja rahalistest vahenditest, kuigi erinevalt bioloogilisest abielust saab lepingu sõlmida ka liisinguga, sõlmi-takse ilmalikult ja kiiresti, kui on olemas piisav majan­duslik võimekus. Kaasa gabariidid ja ilu sõltuvad rahakotist. Sihverplaadi värvi­valik on kergesti muudetav, tema jutukeelte arvukus sõltub rahakotist ja lepingu­tingimustest. Kuigi see on objektofiilia üks levinumaid variante, ei saa inimesed sellest, et neil on antud objektofiiliavorm, üldsegi aru. Koos ühiskonna ja majandusliku arenguga on see vorm teinud läbi väga omapärase võimsa tehis-fenotüüpilise arengu. Algul oli võimalik muretseda endale ainult kodumaine mustvalge, väga väikese ning ebakindla talitlusega kaasa. Hiljem kasvas üha enam suuremate ja värvilisemate surve, nagu ka bioloogilises maailmas. Ilusate värvidega kaasat on ju silmale parem vaadata. Aja jooksul ilmnes siin aga üks väga oma­pärane paradoks: inimeste endiga toimus pikenemise ja paksenemise protsess, kaasade puhul aga juhtus risti vastupidi:  mõõtmete suurenemisest hoolimata toimus hoopis kaalu­langus. No mida sa hing veel ihaldad! Ja veel. See kaasa teeb seda, mida ei tee ükski mees/naine. Räägib sulle kümnetes keeltes, võid tema jutuvada iga hetk katkestada või salvestada (ei solvu selle peale), pakub just sinu mõistmismeele arengutasemele vastavaid vaatamisi, laseb teha muud ja samal ajal teda nautida, ei ütle kunagi, et sa üldse ei kuula, mida ta sulle räägin jms. Pane tähele! Kui veab, siis saad kaudselt ja tehniliselt sattuda ko­guni oma tehiskaasa sisse mõnes jutusaates jm sellises värgis ning siis saad lühikeseks ajaks sekkuda oma vaimse tiraadiga sadadesse tuhandetesse teiste telekavormi kui pandeemilise mutatsiooni küüsis olevate inimeste ajudesse mistahes soovitustega (nende soovituste tõesus ja tarkus pole tähtis, peaasi on telekavormi kütketes oleva auditooriumi suurus). Kõik tundub selle mutatsiooni puhul olevat pilvitu. Aga võta näpust! Selle vormi domineerimist on hakanud tasapisi vähendama nutitelefonivorm kui pandeemiline mutatsioon (vt eestpoolt).    

Poliitikavorm kui pandeemiline mutatsioon

See on tegelikult väga vana mutatsioon, oli olemas väga ammu, aga ei domineerinud ega olnud nii pealetükkiv, lällavalt lärmakas, ega loopinud katteta loosungeid, absurdseid luba­dusi ega ka lausrumalusi. Nüüdisajal on see muutumas üha ebameeldivamaks, kuna on muu­tunud massimeedia ja inimkonna ülemaailmsel infoprügimäel elamise tõttu pandeemiliste mutatsioonide hulgas väga agressiivseks vormiks, mis häirib ja risustab vahetpidamata normaalsete inimeste vaimset tervist ja olemist. Nüüdisajal on poliitikavorm muutunud tegelikult teatud loosunglike erimitega ühismassikooselu vormiks. Eestis on ühismassilise „abieluerimi“ tekkeks vaja saada mingi ports nõusolekuallkirju ning leping sõlmitakse ilma­likult uhkete loosungite ja meediamürina saatel, et  „meil on kõik teisiti! meie teeme kõik teisiti!, meie teeme teie kõigi jaoks parima!”. Korraga ei saa mitmes ühismassiabieluerimis avalikult olla. Eksisteerib veel üks huvitav omapära. Nimelt väga rikas inimene, kes ise mingisse ühismassiabielu-erimisse küll ei kuulu, saab ühte või sõltuvalt rahalisest võimekusest ka mitut ühismassiabieluerimit muuta endast sõltuvaks vaimseks-ideoloogiliseks haaremiks. See on haaremi pidamise üks kaval varjatud nüüdisvariant, eriti riikides, kus klassikalist haaremit seadused pidada ei luba.     Konkreetse ühismaasiabieluerimi enda sees esineb abielureeglite rikkumisi väga harva. Kui aga mõni ilmneb, siis lastakse käiku kaks tegutsemismudelit. Esimene: haka­takse sõimama mõnda teist ühismassiabieluerimit, et juhtida tähelepanu enda problee­midest kõrvale. Teine: kui esimene mudel ikkagi ei aita, siis omakohtu korralda­misega visatakse eksinud lambuke sellest ühismassiabieluerimist välja. Viimane pole aga mingikski takistuseks väljavisatu kiireks astumiseks mõnda teise ühismassiabieluerimisse ja alustamaks kohe endise ühismassiabieluerimi sõimamist. Nagu juba eelpool sai öeldud, püüavad mutatsioonid normaalset tegelikku abielu kopeerida. Üks näide. Pärisabielu puhul antakse üksteisele tõotusi, mida püütakse ka hoida ja täita. Ühismassiabieluerimid pakuvad samuti, vähemalt üks kord viie aasta jooksul, välja tõotuslikke loosungeid, kuid … Need on suunatud väljapoole, ühismassiabieluerimitega lepinguga mitte liitunud normaalsete inimeste haneks tõmbamiseks igat sorti katteta luba­dustega. Suurim eesmärk on kõigi nende loosungite puhul aga see, et antud ühismassi­abieluerim jääks kestma, oleks antud riigis domineeriv ja omaks rohkem võimu! Kuna  mõningad lubadused viib elu ise, sõltumata nendest loosungitest, vähemal või üliharva ka pisut suuremal määral täide ja tekitabki see võimaluse taguda trummi, et näete, meie ühismassiabieluerim tegi selle või selle ära (pane tähele: rahva raha eest!). See tekitabki lootusi ja kodanik läheb jälle internetti või kasti juurde, et anda oma õnnistus antud ühismassiabieluerimile. Kui ei saa muud, siis võib heal juhul saada vähemalt katuseraha! Aga katuse tähtsust on ajaloos alati väga kõrgelt hinnatud. Ja  nii see tsükkel kordub ja kordub.

Muusavorm kui pandeemiline mutatsioon

Pandeemilisuse mõttes veel suht tagasihoidlik, aga kasvab kiiresti. Üksikutel võib see mutat­sioon olla suhteliselt normaalse lähedane, aga paraku tekitab see ajapikku ka neis inimestes arvamuse enesest kui mingist erilisest supertegelasest ja kõik lähebki tasapisi rappa. Kui nad on ka klassikalises abielus, siis läheb ka see tasapisi rappa. Mõneti on see ka mõistetav, sest pidev ülesköetav ja suurenev ning esialgu positiivne tähelepanu meeldib ja on meeldinud inim­loomusele läbi aegade. Paraku on, erinevalt varasematest aegadest, nüüdisaja sotsiaal­haipimise vahendid ülivõimsad ja kiired, mistõttu paljudel sellistel persoo­nidel hakkab tasapisi reaalsustunne kaduma ja asendub edevuse eskaleerumisega (kutsu­takse kõikjale, kiidetakse lakkamatult, nimetatakse enneolematuks, kõik nagu tunnevad tänaval, poes, õllesabas ära jms). Üksikute tõeliselt väga andekate puhul sellest mingit jama ei kujune, sest nad ongi sisuliselt väga andekad. Aga neid tõeliselt andekaid on tegelikult ju väga vähe. Ülejäänutel ei suuda enesehindamise sisemehhanism enam korralikult funktsida ja eskalatsioon jätkub, üha enam süveneb arusaam, et ollakse mingi eriline, ja tehakse midagi erilist, millest lihtsurelikud inimesed ei jaga ööd ega mütsi. Lihtsurelike roll piirdugu vaid sellega, et nad ülimalt hardunult ja tardunult ning vaimusegaselt neid „suurinimesi”, „superstaarikesi“, kuulaks, ja kui vaja, käsu korras ka segaselt karjuks. See eskaleerub, kuni … läbipõlemine, depressioon jms haaravad enda kaissu – ja järjekordset muusat polegi enam kusagil. Tõelistel sisukatel ja andekatel seda ei juhtu, aga neid on ka väga vähe ning neil on kujunenud sisemine kaitsemehhanism ja immuunsus selle vastu, kuna nad on üsna tihti ka järjepidevad normaalsed sööjad ja normaalsed joojad.

***

Neile, kes kõigele sügavale ei saanud päris hästi pihta: söö vähemalt kuu aega  nor­maalselt (vt „Normaalne söömine“, eriti just lk 13…20), ole vähemalt kuu aega normaalne jooja (vt „Normaalne joomine“), kuula sel ajal hoolega Rajacas sõnumilaule (vt rajacas.com) ja loe siis kirjutis uuesti algusest lõpuni läbi. Kui ikka kõike ei taipa siis korda kõiki protseduure veel kaks kuud. Kui ka siis kõigele sügavale pihta ei saa siis võta kontakti…..

P.S. Normaalne sööja ja Normaalne jooja tasub olla kogu aeg, siis on kindlasti suuremad eeldused Normaalseks Abieluks.

© Mihkel Zilmer, november 2021

Esmailmumine 2021 aasta novembris Terviselehes

Leave a Reply

Your email address will not be published.