Süsteemse ainevahetuse-põhise ehk normaalse söömise kolm komponenti

Tervise tagamiseks, haiguste riski vähendamiseks ja raviainete kõrvaltoimete riski vähendamiseks

  1. Kaheksa toiduainete gruppi kui parim valik ainevahetuse jaoks (loob põhjaliku vundamendi tagades vajaliku toiduenergia, toitainete tasakaalustatuse, mitmekesisuse, kõik essentsiaalsed toitained ja seda parima biokvaliteediga (vt Normaalne söömine)
  2. Tarbi sagedamini toiduaineid, milles on omastatavas ja ainevahetusele tegelikult toimivas hulgas  D3, B12, K2 , Q10, väga pikki oomega-3 PUFA, Se, Zn, Mg nende rakudefitsiidi tekke võimaluse vältimiseks nüüdisajal (vt Normaalne söömine)
  3. Tarbi probiootikumidega rikastatud toiduaineid (parim soolestiku mikroobne tasakaal, tõhusam seedetrakti töö sh osade vitamiinide teke/saamine, lisaenergia soolerakkudele)

NB! Organismi kaitsevõimet toetava profülaktilise kompleks (vt postitust) toimib maksimaalselt kui 3 põhireeglit on korras!

© Mihkel Zilmer

Normaalse söömise põhireegel (tervise vundamendi loomiseks)

Söömisest ei tohi puududa pikema aja vältel ühegi toiduainete rühma esindaja. Ainevahetuslikult oleks ideaalne, kui nädala lõikes oleks toiduvalikus kõigi toiduainete rühmade esindajaid. Rühmasiseselt varieerides arvesta ka oma maitse-eelistusi. Kui mõni konkreetne toiduaine pole sulle eriti mokka mööda, võid selle asemel süüa sama rühma teisi toiduaineid. Ainevahetuse parimaks talitluseks vajalikud põhitoiduainete rühmad on järgmised:

1. Teraviljatooted: rukkileib, täisteraleivad, jämejahvatatud jahust pagaritooted, sepik, kaerahelbed ja nendest tehtud tooted, kodus küpsetatud leivad, kliilisandiga pagaritooted, kiudainetega rikastatud pastatooted, mitmeviljahelbepudrud, kamajahu, tangud, kruubid, tatar, hirss, riis. 2. Kaunviljad: aedoad ja põldoad, herned, läätsed. 3. Puu- ja köögiviljad: õun, pirn, ploom, kirss, virsik, banaan, kiivi, granaatõun, tsitrusviljad, pähklite segud, kartul, paprika, peet, kõrvits, porgand, tomat, lehtsalatid, kapsateisendid, porrulauk, sibul, kaalikas. 4. Kala: väiksemad räimed ja kilud, heeringas, väiksemad lõhed või forellid, haug, latikas, ahven, lest, rääbis, siig. 5. Linnuliha: kalkun, kanafilee jm linnuliha. 6. Piimasaadused: keefir, kohupiim ja sellest tehtud tooted, pett, juust, jogurt, kodujuust, joogipiim, või. 7. Muud loomsed toiduained: munad, punane liha, kvaliteetsed pasteedid ja veretooted. 8. Puu- ja köögiviljamahlad, marjad: naturaalsed täismahlad, mustikad, vaarikad, maasikad, sõstrad, karusmarjad, murakad, kibuvitsad, jõhvikad, pohlad, astelpajumarjad jt.

Selgituseks. Ainevahetuse parima talitluse tagab vaid mitmekesine toit, sest ühed toiduained katavad paremini vajadusi ühtede toitainete, teised teiste toitainete järele. Seetõttu võimaldab mitmekesine, kõiki toiduainete rühmi hõlmav normaalne söömine anda ainevahetusele igapäevaseks parimaks talitluseks piisaval hulgal, piisava kiirusega ja sobivas vahekorras kõiki toitaineid ja seda parima biokvaliteediga. Tagatakse pidevalt nende parim mõju ja rahuldatakse organismi vajadused. Muuseas, need rühmad esitasime me juba aastal 2003 raamatu „Normaalse söömine” esmaväljaandes ja tore on näha, et ka viimastel rahvusvahelistel teaduskonverentsidel on hakatud esile tooma toiduainete neid rühmi parima tervise tagamiseks ja hoidmiseks. Loe lk 13…20.

Vundamendi ehitamine ja hoidmine on põhialuseks, aga järgmine oluline aspekt on tarbida sagedamini toiduaineid, milles on omastatavas ja ainevahetusele tegelikult toimivas hulgas  D3, B12 , Q10, väga pikki oomega-3 PUFA, Se, Zn, Mg  (see on vajalik nende nüüdisajal probleemseks muutunud toitainete raku-defitsiidi tekke vältimiseks nüüdisaja tingimustes). Seda loe raamatust “Normaalne söömine” toiduainete juurest, vt väljendeid “rikkalik allikas” või “väga hea allikas“.

© Mihkel Zilmer

Organismi kaitsevõimet toetav profülaktiline kompleks

Kasutusel juba üle 20 aasta, väga palju positiivset tagasisidet
Pole mõeldud pidevaks igapäevaseks kasutamiseks ja see pole ravim

Kompleksi komponendid (peavad olema omaette preparaadid)
1) Vitamiin C; 2 ) Multikompleks kus on kõik B-grupi vitamiinid ja vähemalt tsink, seleen, magneesium, 3) Vitamiin E (D-alfa-tokoferool, mitte tehislik DL-alfa-tokoferool); 4) Atsetüültsüsteiin (ACC)
Millal kasutada? Kohe, kui tekib haigeks jäämise tunne (külmatunne, kurk hakkab tõmbuma kibedaks), kui kõik on ümberringi nohused või köhivad, lennureiside, pikkade bussireiside ja suurte kontaktsete massürituste eelselt.
Manustamise skeem
Kohe: 200…400 mg vitamiin C, annus multikompleksi (1…2 tükki rohkem kui on soovitus konkreetse purgi peal), 100 mg vitamiin E, 200…400 mg ACC.
Poole tunni pärast: uus annus multikompleksi ja 100 mg vitamiin E
Tunni aja pärast: 200…400 mg vitamiin C ja 200 mg ACC
Kahe tunni pärast: 200…400 mg vitamiin C, tunni pärast järgmine 200…400 mg, tunni pärast järgmine 200…400 mg ja lõpuks tunni aja pärast veel 200 mg.
Märkused
a) lisaks tuleks regulaarselt tarbida vitamiin D3 (1000…2000 IÜ); b) tavaolukorras võib kasutada kolmikkompleksi (ilma ACC-ta), ACC on kindlasti vajalik viirushaiguste sagedasemate esinemisperioodide puhul); c) kogused ei tekita manustamisaja lühiduse tõttu probleeme ravimite kasutamisel; d) vt lisaks ka nuppu Normaalne söömine.

© Mihkel Zilmer
Lisaks: Kuulsust ei soovi ja arvamusliidriks ei pürgi. Pole seda peale 23-ndat eluaastat vajanud ! Seetõttu pole levitamine Facebook’is, Twitteris, blogides, kodulehtedel lubatud, küll pole keelatud selle lingi andmine. Olen nautinud ainevahetuse radade tundmise tervisesisu ja ilu, sh ka mikrotoitainete (vitamiinid, mineraalained) molekulaarsete toimemehhanismide tervisesisukust (nt vitamiin C ja E pole vaid antioksüdandid, neil on kümneid muid tähtsaid rolle inimorganismi tervena hoidmises). See vajab aga süsteemseid teadmisi. Minu moto „Normaalne ühiskond on võimalik ainult siis, kui teaduspõhisust ja mõistuse-põhise mõtlemist kasutatakse koos“
Parimat ja edu, Mihkel Zilmer, meditsiinidoktor, meditsiinilise biokeemia professor

Kuni su küla veel elab (2016)

Lühilugude kogumikust leiab nostalgilisi mõtisklusi, aga ka külaelusündmuste jahmatavaid pöördeid, meie rikkalikust ajaloopärandist tingitud juhtumisi ning värvikaid tegelasi.
Nende kaante vahelt leiab ka tänaseks päevaks vaat et rahvalauluks saanud laulu „Eestimaa (Tuhanded külad)ˮ sünniloo ning originaalnoodi, aga ka kooriseade näite. Leiab mõne laulu veel.
„Kuni su küla veel elab, elad sina ka …ˮ Nii laulsid ansambli „Rajacasˮ noored poisid, nende hulgas tunnustatud doktor Mihkel Zilmer, 45 aastat tagasi, aga murelik küsimus, mis meist saab, on jätkuvalt ajakohane.

AUTORITEST
Jaak Sarapuu on pärast Valga 1. keskkooli lõpetamist õppinud lühiajaliselt Tartu ülikoolis õigusteadust ning Tallinna konservatooriumis näitekunsti. Seejärel astus ta uuesti Tartu ülikooli, mille lõpetas ajaloolasena. Ta on töötanud aastaid õpetajana ning kirjastajana. Aastate jooksul on ta kirjutanud lühijutte külaelust, ajaloolisi jutustusi Eestimaa muinasajast ning ajaloolise romaani Lembitust. Tema loomingut on tõlgitud vene, bulgaaria ja läti keelde. Kuulub Eesti Kirjanike Liitu.
Jaak on Mihkli onupoeg.

Mihkel Zilmer on arstiteadlane, meditsiinidoktor, meditsiinilise biokeemia professor. Juhendanud 25 doktoritööd (mitmed tema õpilased on nüüdseks professorid). Paljude patentide ja inimorganismi biokeemia ja tervisliku söömise õpikute/raamatute autor („Meditsiiniline biokeemiaˮ, „Vitamiinidˮ, „Mineraalainedˮ, „Normaalne söömineˮ, „Normaalne joomineˮ jm). Kaks korda autasustatud Eesti Vabariigi kõrgeima autasuga arstiteaduses. Eesti uute toitumis- ja liikumissoovituste (2016) üks autoritest.
„Rajacaseˮ koosseisus alates aastast 1966. Kirjutanud palju laule: „Eestimaa (Tuhanded külad)ˮ, „Armsas Tartus Vana Ülikoolˮ, „Ikka lühemaks jääb meie luuleˮ, „Pühi oma palgelt viimne pisarˮ jt.
Selles raamatus ilmub tema esimene ilukirjanduslik lugu.
Mihkel on Jaagu tädipoeg.

‘Functional / Normal Society’ (2015)

Normal Society manifests itself only when both (science-based knowledge + intelligence based thinking) are implemented simultaneously.
Process Rajacas (2015).
Project: M. Zilmer
Music: M. Zilmer (Jr.)
Consultant: J. Thomas

“Normaalne Ühiskond” (2015)

Normaalne Ühiskond avaldub vaid mõlema (teaduspõhisus + mõistusepõhine mõtlemine) kooskasutusel.
Protsess Rajacas (2015)
Projekt: M. Zilmer
Muusika: M. Zilmer (jr)

„Setu Luule“

PR produtseeris sõnumi-laule, hulgaliselt paroodiaid, musta huumori-sõnumeid jm sõnalis-lavastuslikku värki. PR sügava luulelise hinge illustratsiooniks siinkohal üks näide.

„Euroopa ühineb meiega“ (1994)

90-ndate alguses rääkisid igat sorti tegelased päevad läbi – peab ühinema Euroopaga. Protsess Rajacas ehk PR pidi seetõttu osundama tõele – Euroopa ühineb hoopis Eestiga. Faks oli tollal imeriist, faksi saamine aga suursündmus. Loos kasutati vaid ühte pilli (väikelaste „Pille“).
Viis: V. Leping, A. Pulges, M. Zilmer. Sõnad: A. Pulges, V. Leping, M. Zilmer

„Chris’ile“

Tekitas PR, aastal 1969.
Viis: Mihkel Zilmer. Sõnad: Mihkel Zilmer

„Kraanad, kraanad, muusikaliselt ajaloost ehk PR 1992-1993“

PR – Vajalikud sõnumid vajalikul ajal
“Valimiste lakkamatus, See on riigi riiklik matus
Elu krampleb infoprügis, Koolitarkust ei too ka sügis”

PR kolmandas faasis (1992-1993) tekkis muusikalis-sõnaline aja lugu, sest nii toimusidki sündmused neil aastatel. EV uusehitus oli käivitumas, kokkuseatud uus valitsus salmitus hämmastavalt hästi, igatsorti tegelased tõmbasid köisi; ilmutati nimekirju; saabusid „talendid“, uljusidee 5-st osariigist, mõni karjus, et EV ellujäämise määrab vaid hõlmikpuu (sündroom?), kodusoomlast omav talinlane oli see õige eestlane, jne. Kuula! Kuuled oraakellikkust, aga ka aegumatust ka aastal 2014…. Ridadevahelist on ka nii palju, et torkab lausa füüsiliselt silma. Ja veel. Lõpetagem lühendi PR vale mõistmine: see on juba eelmise sajandi kuuekümnendatest tähendanud Protsess Rajacas, mitte Public Relations.
Viis: Mihkel Zilmer. Sõnad: A. Pulges, V. Leping, M. Zilmer, T. Tasa

„31. August“

PR tekitas ainsana sõnumilaulu (aprill…juuni, 1994) ka võõrvägede lahkumise (31. august, 1994) kohta. Keegi August tuletas neile pidevalt meelde, et aeg on lahkuda.
Viis: A. Pulges, V. Leping, M. Zilmer. Sõnad: A. Pulges, V. Leping, M. Zilmer

„Võstupajet“

PR produtseeris sõnumi-laule, paroodiaid, musta huumori-sõnumeid jm sõnalis-lavastuslikku värki. Üks pisinäide. Sellega pilati nõuka-aja riiklike esinejate ametlikke väljakuulutamisi laval/telekas, milles vohas metsik paatos koos kõikvõimalike tiitlite-rodu ja –vahuga. PR aga keeras laval (1966…1969) sellele PR omaselt topeltvindi. Nimelt, esmalt pilgati väljakuulutamise naeruväärset nõuka-stiili, aga tekitati esmasõnumi lõpus kuulajatele ka põnev ootus, et huvitav, kes nüüd tuleb esinema peale nii vägevat tutvustamist. Pärast tulist applausi tuli teadustaja taas lavale, kordas kogu selle sõnavahu sügava paatosega uuesti lõpetades sõnumiga, et see kedagi tulegi. Sellisele topelttillitamisele järgnev publiku reaktsioon oli vägev.
Fotod: J. Tenson

„Armsas Tartus Vana Ülikool“

PR ülikoolisõnumi-laulud. „Armsas Tartus Vana Ülikool“ (1970) esitati esmakordselt osade Rajacas-poiste lõpetamisaktusel Ülikooli aulas rõdult (1971), aula-rahva reaktsioon oli orgasmiline. Ülikoolisõnumi-laulud on ka „Pühi minu palgeilt viimne pisar“ (1971) ja „Tuleb aeg ja salvab sind kannast“ (1979). See on juhulindistus mingilt avalikult esinemiselt.
Viis: Mihkel Zilmer. Sõnad: M. Zilmer, J. Kask, R. Tenson.

„Millest mõtleb Mees?“

PR antud mõtlik sõnum sündis algselt lauluna (1971), millest lindistust ilmselt pole. PR arengus viiendas faasis see instrumentaliseerus (2011…2013). Sissemängitud koduste vahenditega Mihkel Zilmer (jr) poolt.
Viis: Mihkel Zilmer (sen), täiendused M. Zilmer (jr). Sõnad: A. Sanga luuletuse baasil A. Pulges, V. Leping, T.Tasa, M. Zilmer.

„Kevadaimdused“ (nii palju siis –ismidest)“

PR ütles ammu (1974-1992) – ärge edvistage -ism sõnadega. Paljud on probleemsed inimesele, tema hingele. Sõna oportunism paljastab venitusel koguni oma salatahu. PR on kevade-(tärkava ilu)lootuse tulihingeline toetaja, mistõttu Eesti esimese topeltkihilise sõnumilaulu viis ja taustasõnad on südamlikud. Selle veel üks, varjestet pealkiri, on naisterahva mured.
Viis: Mihkel Zilmer. Taustasõnad J. Barbaruse luuletuse põhjal ja muu: Andres, Vambola ja Mihkel.

‘Grandchildren and beloved dogs – never ending story’

PR on ka mitmeid instrumentaallugusid loonud, aga ka PR laulude intrumentalisatsioone tekitanud. Viimase näiteks on laul “Lapsed – lõputu lugu” (selle viis valmis 1971, kuula vastavat laulu, http://www.rajacas.com/), mis instrumentaliseerus aastatel 2008…2009, kui protsess läks neljandast viiendasse faasi.
Viis: Mihkel Zilmer (sen), koduste vahenditega sissemänginud Mihkel Zilmer (jr)

“Hinge-Laul”

PR muudkui kulges ja kulges ja algne „Hingelaul“ (vaata ja kuula algvarianti aastal 1968) muutis protsessi kolmandas faasis (1992…1993) oma esitluslaadi ja impulsiivsust ning temast sai nüüd „Hinge-laul“.
Viis: Mihkel Zilmer. Sõnad: A. Alavainu mustandluuletuse baasil J. Kask, M. Zilmer