“Sünnipäevaks” (Kerstile)

Viis: Mihkel Zilmer (sen) (1970)
Teostus: Mihkel Zilmer (jr)

Pisut taustaks. Abiellusin 26.aprillil 1969. Olles aastaid kuulnud sünnipäevade puhul lauldavat ühte
stampsõnumit “Happy birthday to you….”, otsustasin teha lihtsa originaallaulu, et seda abielu esimese
aastapäeva järgsel Kersti sünnipäeval juunis (aastal 1970) laulda talle seda.

“Sünnipäevaks” (Kerstile, instrumentaal)

Viis: Mihkel Zilmer (sen) (1970)
Teostus: Mihkel Zilmer (jr)

Taustaks: Abiellusin  26.aprillil 1969. Olles aastaid kuulnud sünnipäevadel lauldavat stampsõnumit “Happy birthday to you….”, otsustasin teha lihtsa originaallaulu, et seda abielu esimese aastapäeva järgsel Kersti sünnipäeval juunis (aastal 1970) laulda talle seda. Varsti avalikustub ka sõnadega variant.

Kodukülad

Viis: Mihkel Zilmer (1969)
Sõnad: Hando Runneli luuletuse (“Koduküla, kodumaa”) baasil

Taustaks: Maapoisina olin hästi külaeluga kursis. 1966 tulin Tartu ülikooli, pidin protsessi Rajacas (vt rajacas.com) käivitumisega protsessi toitma originaallauludega. Mulle meeldis Runneli luuletus, tahtsin seda aga käsitleda heliliselt võimalikult miniatuurselt, tegin mõned read juurde, muutsin mõnda pisut ja nii “Kodukülad” aastal 1969 sündiski. Pole avalikkusele eksponeerinud (nagu rida teisigi). Kuna Eestimaa asjad pakitsesid minu hinges juba palju varem viis see oluliselt laiema ja sügavama sõnumilaululise (meie endi sõnadele) väljundini ja aastal 1971 sündiski “Eestimaa (Tuhanded külad)”.

Normaalne (süsteemne ainevahetuse-põhine) söömine © Mihkel Zilmer

„Normaalne ühiskond on võimalik ainult siis, kui teaduspõhisust ja mõistuse-põhist mõtlemist kasutatakse koos”.

“Targemaks ning seeläbi võrdsemaks ja tasakaalustatumaks muudab inimesi nende süsteemne harimine“

Järgi võimalikult pidevalt normaalse söömise 3 reeglit: tervise tagamiseks, haiguste riski vähendamiseks, raviainete paremaks toimeks ja kõrvaltoimete riski vähendamiseks

Põhireegel (põhialus): söömisest ei tohi puududa pikema aja vältel ühegi toiduainete rühma esindaja (vt allpool). Ainevahetuslikult oleks ideaalne, kui nädala lõikes oleks toiduvalikus kõigi toiduainete rühmade esindajaid. Rühmasiseselt varieerides arvesta ka oma maitseeelistusi. Kui mõni konkreetne toiduaine pole sulle eriti mokka mööda, võid selle asemel süüa sama rühma teisi toiduaineid. Ainevahetuse parimaks talitluseks vajalikud põhitoiduainete rühmad:

1. Teraviljatooted: rukkileib, täisteraleivad, jämejahvatatud jahust pagaritooted, sepik, kaerahelbed ja nendest tehtud tooted, kodus küpsetatud leivad, kliilisandiga pagaritooted, kiudainetega rikastatud pastatooted, mitmeviljahelbepudrud, kamajahu, tangud, kruubid, tatar, hirss, riis. 2. Kaunviljad: aedoad ja põldoad, herned, läätsed. 3. Puu- ja köögiviljad: õun, pirn, ploom, kirss, virsik, banaan, kiivi, granaatõun, tsitrusviljad, pähklite segud, kartul, paprika, peet, kõrvits, porgand, tomat, lehtsalatid, kapsateisendid, porrulauk, sibul, kaalikas. 4. Kala: väiksemad räimed ja kilud, heeringas, väiksemad lõhed või forellid, haug, latikas, ahven, lest, rääbis, siig. 5. Linnuliha: kalkun, kanafilee jm linnuliha. 6. Piimasaadused: keefir, kohupiim ja sellest tehtud tooted, pett, juust, jogurt, kodujuust, joogipiim, või. 7. Muud loomsed toiduained: munad, punane liha, kvaliteetsed pasteedid ja veretooted. 8. Puu- ja köögiviljamahlad, marjad: naturaalsed täismahlad, mustikad, vaarikad, maasikad, sõstrad, karusmarjad, murakad, kibuvitsad, jõhvikad, pohlad, astelpajumarjad jt.

Selgituseks. Ainevahetuse parima talitluse tagab vaid mitmekesine toit, sest ühed toiduained katavad paremini vajadusi ühtede toitainete, teised teiste järele. Seetõttu võimaldab mitmekesine, kõiki toiduainete rühmi hõlmav normaalne söömine anda ainevahetusele igapäevaseks parimaks talitluseks piisaval hulgal, piisava kiirusega ja sobivas vahekorras kõiki toitaineid ja seda parima biokvaliteediga. Tagatakse nende pidev parim mõju ja rahuldatakse igapäevaselt organismi vajadused. Muide, need rühmad esitasime juba aastal 2003 raamatu „Normaalne söömine” esmaväljaandes. Tore on tõdeda, et viimased rahvusvahelised teadusüritused on hakatud esile tooma toiduainete neid rühmi parima tervise tagamiseks ja hoidmiseks. Rõhutan: põhireegli järgimisega ehitatakse ja hoitakse korras ainevahetuslik biovundament. Loe ka raamatust Normaalne söömine lk 13…20.

Lisaks põhireeglile järgi ka kahte lisareeglit.

  1. Tarbi sagedamini toiduaineid, milles on omastatavas ja ainevahetusele tegelikult toimivas hulgas  D3, B12, K2 , Q10, väga pikki oomega-3 PUFA, Se, Zn, Mg vältimaks nende vaeguse teket rakkudes nüüdisajal (vt raamatust “Normaalne söömine” pöörates iga toiduaine juures tähelepanu sõnumile “rikkalik allikas” või “väga hea allikas)
  2. Tarbi probiootikumidega rikastatud toiduaineid (tagab parima soolestiku mikroobse vahekorra, tõhusa seedetrakti töö sh osade vitamiinide teke/saamine, lisaenergia soolerakkudele) (loe ka raamatust “Normaalne söömine”)

Organismi kaitsevõimet toetav profülaktiline kompleks

„Normaalne ühiskond on võimalik vaid siis, kui teaduspõhisust ja mõistuse-põhist mõtlemist kasutatakse koos”.

“Targemaks ning seeläbi võrdsemaks ja tasakaalustatumaks muudab inimesi nende süsteemne harimine“

Kasutusel üle 20 aasta, palju positiivset tagasisidet, pole mõeldud pidevaks igapäevaseks kasutamiseks, pole ravim
Kompleksi moodustavad neli komponenti
1) Vitamiin C; 2) Mistahes multipreparaat, milles on B-grupp ja kindlasti tsink, seleen, magneesium; 3) Vitamiin E (D-alfa-vorm, mitte tehis DL-vorm); 4) Atsetüültsüsteiin (ACC)

Kasutamine: koheselt haigeks jäämise tunde puhul (külmatunne, kurk muutub kibedaks), külmetamise ja nohuste/köhivatega kokkupuutumise järel, enne lennu- , pikka bussireisi, kontaktset massüritust

Manustamise skeem
Start: 200…400mg vitamiin C, multikompleksiannus (1…2 tükki rohkem kui on soovitus konkreetsel purgil), 100mg vitamiin E, 200…400 mg ACC.
Poole tunni pärast: multikompleksiannus ja 100 mg vitamiin E
Tunni aja pärast: 200…400 mg vitamiin C ja 200 mg ACC
2 tunni pärast: 200…400 mg vitamiin C, 3 tunni pärast veel 200…400 mg, 4 tunni pärast veel 200…400 mg ja 5 tunni pärast veel 200 mg.

© Mihkel Zilmer

Lisateadmiseks
a) tarbi pidevalt vitamiin D3 (1000…2000 IÜ); b) tavaliselt piisab kolmikkompleksist (olemas ka Tartu Ülikooli kliinikumi apteegis, osta saab ka premiostore.eu kaudu ), st ilma ACC-ta. ACC lisatarbimine on vajalik viirushaiguste sagedasemate esinemisperioodide puhul); c) kogused ei tekita manustamisaja lühiduse tõttu probleeme ravimite kasutamisel; d) vt lisaks ka nuppu Normaalne söömine.

Ja veel: kuulsust ei soovi, arvamusliidriks ei pürgi. Pole seda peale 23-ndat eluaastat vajanud ! Naudin ainevahetuse radade tundmise tervisesisu ja ilu, sh mikrotoitainete (vitamiinid, mineraalained) molekulaarsete toimemehhanismide tervisesisukust (nt vitamiin C ja E pole vaid anti-oksüdandid, neil on kümneid tähtsaid rolle inimorganismi tervena hoidmises). See vajab aga süsteemseid teadmisi.

Head kõigile, Mihkel Zilmer, meditsiinidoktor, meditsiinilise biokeemia professor

Kuni su küla veel elab (2016)

Lühilugude kogumikust leiab nostalgilisi mõtisklusi, aga ka külaelu sündmuste jahmatavaid pöördeid, rikkalikust ajaloopärandist tingitud juhtumisi ning värvikaid tegelasi. Raamatust vahelt leiab ka tänaseks päevaks vaat et rahvalauluks saanud laulu „Eestimaa (Tuhanded külad)ˮ sünniloo, originaalnoodi, aga ka kooriseade näite. Leiab ühe laulu veel.
„Kuni su küla veel elab, elad sina ka …ˮ Nii laulsid ansambli „Rajacasˮ noored poisid, nende hulgas meditsiinidoktor Mihkel Zilmer, juba 45 aastat tagasi, aga murelik küsimus, mis meist saab, on jätkuvalt ajakohane.

AUTORITEST
Jaak Sarapuu on pärast Valga 1. keskkooli lõpetamist õppinud lühiajaliselt Tartu ülikoolis õigusteadust ning Tallinna konservatooriumis näitekunsti. Seejärel astus ta uuesti Tartu ülikooli, mille lõpetas ajaloolasena. Ta on töötanud aastaid õpetajana ning kirjastajana. Aastate jooksul on ta kirjutanud lühijutte külaelust, ajaloolisi jutustusi Eestimaa muinasajast ning ajaloolise romaani Lembitust. Tema loomingut on tõlgitud vene, bulgaaria ja läti keelde. Kuulub Eesti Kirjanike Liitu. Jaak on Mihkli onupoeg.

Mihkel Zilmer on arstiteadlane, meditsiinidoktor, meditsiinilise biokeemia professor. Juhendanud 30 doktoritööd (mitmed tema õpilased on nüüdseks professorid). Paljude patentide ja raamatute autor autor („Meditsiiniline biokeemiaˮ, „Vitamiinidˮ, „Mineraalainedˮ, „Normaalne söömineˮ, „Normaalne joomineˮ, “Normaalne abielu” jm). Kaks korda autasustatud Eesti Vabariigi kõrgeima autasuga arstiteaduse valdkonnas. Eesti uute toitumis- ja liikumissoovituste (2016) üks autoritest. „Rajacasˮ algses koosseisus aastast 1966 (vt rajacas.com). Kirjutanud palju laule: „Eestimaa (Tuhanded külad)ˮ, „Armsas Tartus Vana Ülikoolˮ, „Ikka lühemaks jääb meie luuleˮ, „Pühi oma palgelt viimne pisarˮ, “Chrisile” jt. Selles raamatus ilmub tema esimene ilukirjanduslik lugu. Mihkel on Jaagu tädipoeg.

‘Functional / Normal Society’ (2015)

“Normal Society manifests itself only when both (science-based knowledge + intelligence based thinking) are implemented simultaneously” M. Zilmer (2015)
Music: M. Zilmer (Jr.)
Consultant: J. Thomas

“Normaalne Ühiskond” (2015)

“Normaalne Ühiskond avaldub vaid mõlema (teaduspõhisus + mõistusepõhine mõtlemine) kooskasutusel”.  M. Zilmer (2015)
Muusika: M. Zilmer (jr)

„Setu Luule“

PR produtseeris sõnumi-laule, hulgaliselt paroodiaid, musta huumori-sõnumeid jm sõnalis-lavastuslikku värki. PR sügava luulelise hinge illustratsiooniks siinkohal üks näide.

„Euroopa ühineb meiega“ (1994)

90-ndate alguses rääkisid igat sorti tegelased päevad läbi – peab ühinema Euroopaga. Protsess Rajacas (PR) pidi seetõttu osundama tõele – Euroopa ühineb hoopis Eestiga. Faks oli tollal imeriist, faksi saamine aga suursündmus. Loos kasutati vaid ühte pilli (väikelaste „Pille“).
Viis: V. Leping, A. Pulges, M. Zilmer. Sõnad: A. Pulges, V. Leping, M. Zilmer

„Kraanad, kraanad, muusikaliselt ajaloost ehk PR 1992-1993“

PR – Vajalikud sõnumid vajalikul ajal
“Valimiste lakkamatus, See on riigi riiklik matus
Elu krampleb infoprügis, Koolitarkust ei too ka sügis”

PR kolmandas faasis (1992-1993) tekkis muusikalis-sõnaline aja lugu, sest nii toimusidki sündmused noil aastatel. EV uusehitus oli käivitumas, kokkuseatud valitsus salmitus hämmastavalt hästi, igatsorti tegelased tõmbasid köisi; ilmutati nimekirju; saabusid „talendid“, uljusidee 5-st osariigist, mõni karjus, et EV ellujäämise määrab vaid hõlmikpuu (sündroom?), kodusoomlast omav tallinlane oli see õige eestlane, jne. Kuula! Kuuled oraakellikkust ja sõnumi aegumatust. Vaata teksti: ridadevahelist on nii palju, et torkab lausa füüsiliselt silma. Ja veel. Lõpetagem lõpuks lühendi PR vale mõistmine: see on juba eelmise sajandi kuuekümnendatest tähendanud Protsess Rajacas, mitte Public Relations.
Viis: Mihkel Zilmer. Sõnad: A. Pulges, V. Leping, M. Zilmer, T. Tasa